fbpx

Co to jest WIBOR i jak wpływa na wysokość rat kredytu?

Z tego tekstu dowiesz się, czym jest legendarny WIBOR 🙂

Decydując się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego lub gotówkowego, istotne jest poznanie podstawowych terminów bankowych, które sprawią, że sama umowa kredytowa będzie dla nas znacznie bardziej czytelna i z pełną odpowiedzialnością będziemy mogli zdecydować się na podpisanie umowy takiego zobowiązania.

WIBOR jest jednym z najczęściej występujących terminów przy braniu kredytu hipotecznego, a jednocześnie jest często wśród kredytobiorców niezrozumiały. Czym jest WIBOR, dlaczego jest on ważny i jaki ma wpływ na nasz kredyt?

Marian Śliwowski - Ekspert Kredytowy
Marian Śliwowski - Ekspert Kredytowy

Co to jest WIBOR?

WIBOR to skrót od „Warsaw Interbank Offered Rate”. Jest to stawka oprocentowania, która jest wiążąca dla całego rynku międzybankowego i po której banki są zobowiązane do udzielania pożyczek osobom prywatnym, jak i przedsiębiorcom.

WIBOR jest ustalany każdego dnia na podstawie deklaracji największych komercyjnych banków dotyczących tego, z jakim oprocentowaniem mogą pożyczać pieniądze do innych banków lub instytucji.

Po złożeniu deklaracji przez wszystkie banki odrzuca się dwie najwyższe oraz dwie najniższe wartości a z resztę się uśrednia. Wynik obliczania takiej średniej arytmetycznej będzie stanowiła stawkę WIBOR danego dnia. Stawka WIBOR stanowi główną i podstawową część oprocentowanie kredytów komercyjnych i na niej właśnie się opiera. Sam WIBOR jest również ściśle uzależniony od poziomu stopy procentowej ustalanej przez Radę Polityki Pieniężnej podczas swoich zebrań.

 

Jaka jest różnica pomiędzy WIBOR 1M, WIBOR 3M oraz WIBOR 6M?

Często w branżowych gazetach, komunikatach Rady Polityki Pieniężnej lub artykułach finansowych możemy natknąć się na informacje o WIBOR jedno, trzy bądź sześciomiesięcznym.

 

  • Na czym polega ustalanie różnych stawek WIBOR dla innych okresów?
  • Czy ta kwestia ma jakiś wpływ na nasze zobowiązania kredytowe?

WIBOR, jak stanowi definicja, jest grupą różnych stóp procentowych, które są wprawdzie standardowo wyliczane, jednak dotyczą różnych okresów trwania pożyczki pieniężnej. Banki mają swobodę w kwestii pożyczania sobie pieniędzy – na jeden dzień, na tydzień, na miesiąc, 3 miesięcy lub 9, a nawet na cały rok. To właśnie wszystkie oznaczenia WIBOR jak 1M, 3M, 6M czy 12M oznaczają, jaka stawka WIBOR została wzięta pod uwagę podczas ustalania oprocentowania naszego kredytu. Przykładem może być kredyt hipoteczny udzielany przez wszystkie komercyjne banki, gdzie oprocentowanie składa się między innymi właśnie z 3-miesięcznej stawki WIBOR.

Co to jest WIBOR

W jaki sposób stawka WIBOR może wpłynąć na ratę kredytu hipotecznego?

Tak naprawdę stawka WIBOR ma bardzo duże znaczenie dla kredytów długoterminowych, takich jak kredyty hipoteczne, które są zawierane w oparciu o zmienną stopę procentową. To właśnie lwią część naszego oprocentowania, które przecież płacimy przy okazji każdej raty, stanowi stawka WIBOR.

Jeśli więc decyzją Rady Polityki Pieniężnej wzrośnie stawka stóp procentowych, automatycznie wzroście WIBOR, a co za tym idzie, zwiększy się również rata naszego kredytu. Niektóre banki podczas udzielania kredytu dają klientowi do wyboru, czy oprocentowanie ma bazować na 3, czy 6-miesięcznej stawce WIBOR.

 

Jak WIBOR zmieniał się w czasie i jakie są najbliższe prognozy?

Aktualna stawka WIBOR już od 9 lat jest najniższa w historii. Na początku roku 2021 wynosiła 0,21%. To powoduje, że raty płacone za dotychczasowe kredyty są niższe niż do tej pory. Dla nowo zaciąganych kredytów banki rekompensują sobie tę stratę wyższą marżą lub dodatkowymi warunkami.

 

WIBOR - wykres zmian w czasie
źródło: bankier.pl

 

 

Przy braniu kredytu hipotecznego należy być świadomym, że stawka WIBOR może wzrosnąć i odbić się na wysokości płaconej raty. Jak? Oto przykładowa symulacja dla kredytu hipotecznego na 200 tyś zł zaciągniętego na 25 lat z marżą 2%:

WIBORRataKoszt
0,21%868,3060 491,41
1,7%1022,83106 848,26
3%1169,18150 754,02
5%1413,56224 067,52
7%1678,39303 517,82

UPDATE: 6 października 2021 Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła stopy procentowe, w tym stopę referencyjną do 0,5 proc.

Czy warto nadpłacać kredyt hipoteczny?

Na powyższej symulacji widać, że warto szybciej spłacać kredyt hipoteczny, gdy stawki WIBOR są niskie. W ten sposób spłacamy pożyczony kapitał, a nie odsetki, czyli pomniejszamy wartość kredytu.

Jeśli po tej lekturze masz jeszcze jakieś pytania w sprawie WIBOR lub innych dowolnych aspektów kredytu hipotecznego, napisz bezpośrednio do mnie na Messengerze

Messenger
lub wyślij maila, a chętnie odpowiem.

 

Myślisz poważnie o kredycie hipotecznym?

Przeczytaj inne porady:

dom
Aby nie zagubić się w gąszczu bankowych wymogów i procedur, warto skorzystać z pomocy doświadczonego eksperta kredytowego, który poprowadzi Cię przez wszystkie procedury i załatwi w Twoim imieniu większość formalności.

 

Oto 5 korzyści wynikających z naszej współpracy:

✔️ Dopasuję kredyt w Twoim najlepszym interesie, a nie konkretnego banku, ponieważ nie jestem jego pracownikiem​. Wszystkie warunki finansowe będą dla Ciebie identyczne jak w przypadku bezpośredniego zgłoszenia do banku

✔️ Przygotuję „szytą na miarę” ofertę kredytową dobraną do Twojej konkretnej sytuacji w ciągu jednego dnia

✔️ Pomogę bezpłatnie na każdym etapie: przed, w trakcie, i po uzyskaniu kredytu ​- wynagradza mnie bank, w którym zostanie uruchomiony kredyt

✔️ Zajmę się całą „papierologią”​

✔️ Masz do mnie bezpośredni, łatwy i szybki kontakt​

Marian Śliwowski

Pomagam Klientom z Gdańska, Gdyni, Sopotu i okolic Trójmiasta w uzyskaniu najkorzystniejszych rozwiązań kredytowych od 2012 roku.

Do oczekiwań każdego Klienta podchodzę ekstremalnie indywidualnie. Dopasowuję kredyt hipoteczny pod konkretne możliwości, dzięki współpracy z większością banków w Polsce i znajomości rynku szybko zmieniających się ofert kredytowych.

Moje usługi są bezpłatne, ponieważ wynagrodzenie otrzymuję od banku po zrealizowaniu kredytu.

Procent osób, którym bezpłatnie pomagam uzyskuje kredyt hipoteczny

Zadowolonych Klientów, którzy spełnili marzenie o własnym mieszkaniu lub domu

Lat pracy jako ekspert kredytowy